Jak Rwandyjczycy budują wspólnotę

Dziś jest ostatnia sobota miesiąca, czyli Umuganda.

To dzień, w którym każdy obywatel w wieku od 18 do 65 lat (oczywiście oprócz tych, którzy z powodu choroby czy z innych przyczyn po prostu nie są w stanie) ma obowiązek uczestniczyć w jakiejś aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Może to być sprzątanie ulic, budowanie szkoły czy sadzenie drzew. Od 8 do 11 rano wszystko w całym kraju jest zamknięte, nie jeżdżą samochody, a jeśli ktoś musi gdzieś się w tym czasie udać, potrzebuje specjalnego pozwolenia. Obcokrajowców mieszkających w Rwandzie również zachęca się do udziału w Umuganda. To dopiero mój pierwszy tydzień, więc jeszcze nie wiem, jak to się robi (są tu specjalne komitety, które planują działania ze swoimi społecznościami), ale mam nadzieję, że niedługo uda mi się dołączyć. Doradzono mi, by w tych porannych godzinach nie wychodzić, gdyż spacerowanie po ulicach bez celu byłoby to po prostu trochę dziwne i nietaktowne, gdy wszyscy inni pracują. Zostałam więc w domu, ale na szczęście w internecie można znaleźć zdjęcia, żeby zobaczyć, co się wtedy dzieje!

Wspólne kopanie rowu Źródło
Źródło

W codziennym języku słowo umuganda oznacza żerdź wspierającą dach domu, lecz używane jest ono do opisania wspólnego działania na rzecz wspólnego celu. Koncepcja ta ma korzenie przedkolonialne, ale została formalnie wprowadzona przez rząd w 2009 roku. Obecnie ok 80% Rwandyjczyków bierze udział w Umuganda. Uważa się, że sprzyja to budowaniu poczucia jedności narodowej i pomaga w procesie pojednania, jako że kraj ten nadal leczy rany po tragicznych wydarzeniach 1994 roku (jutro wybieram się do Miejsca Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Kigali, więc napiszę o tym więcej już wkrótce). W związku z tym, że udział w Umuganda jest OBOWIĄZKOWY, było i jest wokół tego trochę kontrowersji i opinii, że obywatele są do tego zmuszani. Jeśli ktoś nie chce się przyłączyć, musi zapłacić karę w wysokości 5000 Rwf (franków rwandyjskich; ok. 26 zł), a pieniądze te są wykorzystywane do finansowania prac podczas Umuganda. Organizowany jest też krajowy konkurs na najlepsze projekty i osiągnięcia (zwycięzcy otrzymują grant od rządu). Nie mam jeszcze wyrobionej opinii na temat Umuganda, bo w końcu jestem tu nowa, ale ogólnie cała koncepcja podoba mi się. Wiele osób tutaj wydaje się być naprawdę dumnych z tego rodzaju działań na rzecz lokalnych społeczności, i zdecydowanie pomaga to w promowaniu idei wspólnej pracy na rzecz wspólnego celu. Gdy się buduje z sąsiadami szkołę dla własnych i ich dzieci, z pewnością jest większa szansa na sukces, a poza tym ludzie po prostu spędzają w ten sposób czas ze sobą, poznają się i lepiej się wzajemnie rozumieją. A to, że Rwanda słynie z czystości, jest właśnie wynikiem prac podczas Umuganda.

Jeśli interesuje Was ten temat, poniżej podaję kilka linków do artykułów (niestety, tylko po angielsku, ale są też zdjęcia 🙂 ):

http://www.transconflict.com/2014/03/umuganda-tool-reconciliation-rwanda-263/ 

http://www.rwandapedia.rw/explore/umuganda

http://www.newtimes.co.rw/section/article/2015-11-01/194003/

http://kabiza.com/kabiza-wilderness-safaris/why-is-rwanda-so-clean-umuganda-day/ 

Reklamy

6 uwag do wpisu “Jak Rwandyjczycy budują wspólnotę

  1. Pingback: Wybory prezydenckie w Rwandzie – Marianna in Africa

    1. Dziękuję! Prawda, podobny zamysł, choć nieco inne źródło całej koncepcji. Ale w innych krajach też się coś podobnego praktykuje, na przykład w RPA raz do roku, 18 lipca w urodziny Nelsona Mandeli, cały kraj spędza 67 minut na jakiejś akcji społecznej (to odniesienie do 67 lat, które Mandela poświęcił walce o sprawiedliwość społeczną) 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s